Historia Parafii

Kategoria: Podstrona Opublikowano: środa, 24 październik 2018

Historia Parafii

Starania o utworzenie nowej parafii i budowę Kościoła na osiedlu Podgóry w Pionkach rozpoczął w 1981 roku ks. Wacław Krzysztofik, proboszcz Parafii p.w. św. Barbary w Pionkach. 11 XI 1982 roku ks. Bp Edward Materski poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Kaplica drewniana została zbudowana w 1983 r., poświęcił ją ks. bp Stanisław Sygnet. Systematyczne duszpasterstwo rozpoczęło się 20 kwietnia 1983 r., w czasie uroczystości nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia została erygowana przez ks. bpa Edwarda Materskiego 1 stycznia 1984 r., jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Leon Czerwiński. W 1984 roku zbudowano tymczasową plebanię i wikariat oraz salki katechetyczne. Budowę murowanej trójnawowej świątyni rozpoczęto w 1985 roku wg. projektu architektów: Olgierda Jagiełło, Jerzego Szczepanika- Dzikowskiego, Jacka Laskowskiego i konstruktora Piotra Pachowskiego. Kościół dolny został poświęcony 3 maja 1987 r. natomiast kościół górny w 1997 roku. Świątynia była dedykowana przez bpa Henryka Tomasika 29 listopada 2009 roku.

Do Parafii należą: Pionki- ulice: A. Asnyka, Aleja Chrztu Polski, Aleja Jagiellońska, Aleja Królewska, Aleja Piastowska, Aleje Lipowe, Armii Krajowej, Augustowska, Biała, Bohaterów Studzianek, Chemiczna, dr Marii Garszwo, Adasia Guzala, Czesława Miłosza, Dziewiątego, Mikołaja Kopernika, św. Królowej Jadwigi, ks. Jerzego Popiełuszki, Kwiatowa, Leśna, Mickiewicza (numery nieparzyste), Macieja Płażyńskiego, Miła, Marii Dąbrowskiej, Olgi i Andrzeja Małkowskich, Owocowa, Nowa, Partyzantów, Padgaje, Powstania Styczniowego, Powstania Warszawskiego, Północna, Mikołaja Reja, Roberta Schumana, Henryka Sienkiewicza (numery parzyste), Słoneczna, Tadeusza Mazowieckiego, Staszica, Świerkowa, Targowa, Unii Europejskiej, Wandy Kojro, Wesoła, Willowa, Witosa, Wiesławy Szymborskiej, Wiśniowa, Zaułek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zaułek Tadeusza Gajcego, Złota, Żurawia oraz wieś Januszno.

Liczba mieszkańców: 8000

Księgi metrykalne:

• Księga Chrztów od roku 1984;
  • Księga zaślubionych od roku 1984,
  • Księga zmarłych od roku 1984.